28. april 2024
"Ostanite v meni in jaz v vas" (Jn 15,4) Evangelij današnje pete velikonočne nedelje se začne s podobo vinograda. Jezus je rekel svojim učencem: 'Jaz sem resnična vinska trta in moj Oče je vinogradnik' (Jn 15,1).

V Svetem pismu pogosto primerjajo Izrael, ko je zvest Bogu, z rodovitnim vinogradom. Toda, če se od Njega oddalji, postane nerodoviten, nesposoben pridelati tisto vino, 'ki razveseljuje srce človeku’ (Ps 104,15), kot pravi 104. psalm. Resnični Božji vinograd, resnična trta, je Jezus, ki nam s svojim darovanjem ljubezni, podarja zveličanje, nam odpre pot, da postanemo del tega vinograda. (misli papeža Frančiška, povzeto po hozana.si)

Na 5. velikončno nedeljo se je pri Mariji Pomagaj zbralo veliko romarjev. Osrednjo romarsko sveto mašo, ki jo je v baziliki Marije Pomagaj daroval rektor, dr. p. Robert Bahčič, je prenašala TV Slovenija. Tokrat prvič v neposrednem prenosu, v živo, na prvem programu TV Slovenija.
Pater Robert Bahčič je v pridigi spregovoril o današnji Božji besedi: “Današnji evangelij nam predstavlja Jezusa med zadnjo večerjo, v trenutku ko ve, da je njegova smrt že zelo blizu. Prišla je njegova 'ura’. Zadnjič je s svojimi učenci, zato hoče zelo dobro vtisniti v njihov razum temeljno resnico, da tudi, ko ne bo več fizično med njimi, bodo oni lahko ostali združeni z Njim, na nov način ter tako prinašali veliko sadov. Vsi smo lahko pridruženi Jezusu na nov način. In kakšen je ta način? Da je Jezus lahko izrazil to resničnost, je uporabil podobo trte in mladik, je rekel tole: »Kakor mladika ne more sama roditi sadu, če ne ostane na trti, tako tudi vi ne, če ne ostanete v meni. Jaz sem trta, vi mladike. Kdor ostane v meni in jaz v njem, rodi obilo sadu, kajti brez mene ne morete ničesar storiti.« (Jn 15,4-5) S to prispodobo nas uči, kako ostati po Njem z Njim, tudi ko ne bo fizično navzoč. Mladike niso samozadostne, ampak so popolnoma odvisne od trte, ki je vir njihovega življenja. Tako je z nami kristjani.
V njem ostanemo, če se držimo njegovih zapovedi, se pravi, če verujemo v Božjega Sina in se med seboj ljubimo, smo brali v drugem berilu.
V domačnosti z Gospodom preko molitve, vsakodnevne molitve poslušnosti in učljivosti njegove Besede, branje evangelija, udeleževanju zakramentov, še posebej evharistije in spovedi.
Prispodoba o vinski trti nam zelo jasno pove, da smo ljudje tesno povezani na koreniko vsega živega, na Boga. Tu gre za obstati ali ne obstati. Če izgubimo stik s svojo Trto, izgubimo vse, izgubimo svojo večnost.
Iz Jezusovih besed lahko razberemo še eno pomenljivo stvar. Trta potrebuje mladike, da lahko obrodi sad. Jezus je trta, mi mladike. Jezus želi obroditi po nas, po našem prizadevanju, našem delu in našem sodelovanju. Za Kristusa nismo nepomembni, ampak smo njegovi sodelavci, da svetu prinašamo njegovo ljubezen, saj nas vabi, da ostanemo v njegovi ljubezni.
Zgled prave mladike, ki je močno usidrana, povezano s trto, smo slišali v prvem berilu o apostolu Pavlu, ki je iz Savla postal velik oznanjevalec vstalega Jezusa. In ker helenisti, to je pogani, niso imeli argumentov, da bi zavrnili resničnost njegovega oznanjevanja, so sklenili, da bi ga ubili. Pavel jim predoči zlaganost, oni pa vidijo samo en izhod in rešitev, da se ga znebijo. Prava Jezusova mladika vztraja in kljubuje ter prenaša krivice in preganjanja zaradi svojega Učenika, vedoč, da je nič ne more odtrgati od trte, ki je njen močni Odrešenik.
Vsak od nas je ena mladika edine trte in vsi skupaj smo poklicani prinašati sadove te skupne pripadnosti Kristusu in Cerkvi. Mladike so rodovitne le, če so povezane s trto. Ta odnos je skrivnost krščanskega življenja.
Izročimo se Devici Mariji, da bomo žive mladike v Cerkvi, da bomo dobri sodelavci Jezusa Kristusa in bomo dosledno pričevali našo vero, z doslednim življenjem po Jezusovi besedi.” Je pridigo zaključil p. Robert Bahčič.

Pripravila: AEF